Wally Gilbert urodził się w 1932 roku w Bostonie w stanie Massachusetts (USA). Odebrał wykształcenie na Uniwersytecie Harvarda (USA) i Uniwersytecie w Cambridge (Anglia). Był profesorem fizyki a następnie biologii na Uniwersytecie Harvarda.
Gilbert, jako naukowiec z długą międzynarodową karierą, zajmował się biologią molekularną, prowadząc badania nad genami i DNA. Przyznano mu Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1980 roku za odkrycie tajemnicy sekwencjonowania DNA. Fred Sanger z Anglii i Gilbert ze Stanów Zjednoczonych otrzymali wspólnie tę nagrodę za wynalezienie sposobów rozszyfrowywania kolejności grup chemicznych wzdłuż cząsteczki DNA, co umożliwiło po raz pierwszy odczytanie genów. Te odkrycia przyspieszyły w ostatnich trzech dekadach rozwój biologii jako nauki opartej na genetyce i doprowadziły do poznania Genomu Ludzkiego oraz wpłynęły na aktualny stan wiedzy na temat zrozumienia wszystkich organizmów.
Od dziesięciu lat Gilbert zajmuje się sztuką cyfrową. Zaczął od tworzenia – za pomocą małego cyfrowego aparatu fotograficznego – dużych obrazów przedstawiających „wycinki” świata, skupiając się na formie, fakturze i kolorze. Bardzo często wykorzystywał obrazy maszyn lub elementów architektonicznych. Jan Kubasiewicz, profesor w Massachusetts College of Art, zobaczywszy jego prace zorganizował mu pierwszą wystawę indywidualną w 2004 roku. Następnie w Warszawie Gilbert wykonał wielką instalację w byłej Fabryce Norblina. Kolejnych kilka lat spędził fotografując podczas prób tancerzy baletu, rejestrując ich radość i ruch.
Następnie Gilbert skłonił się ku abstrakcji, początkowo opartej na sylwetkach wywodzących się z fotografii; potem tworzył prace coraz bardziej abstrakcyjne bazujące na motywie ludzkiej głowy; jeszcze czytelne, poddające się interpretacji, by kierować się w stronę motywów mających już tylko nikłe podobieństwo do ludzkiej formy. Ostatnio tworzy obrazy cyfrowe opracowywane na komputerze, oparte na formach geometrycznych. Prace te wykorzystujące nałożone na siebie malejące kwadraty i trójkąty, w ostrych kolorach lub czarno-białe, doprowadziły do obrazów zbudowanych z pojedynczych linii.
Gilbert miał 37 wystaw indywidualnych. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts (USA) z żoną Celią Gilbert – artystką i poetką, która wydała pięć tomików poezji, w tym zbiór Coś na wymianę w przekładzie Klary Kopcińskiej, opublikowany w Warszawie w 2009 roku nakładem wydawnictwa Czuły Barbarzyńca.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl