Skończył Szkołę Rzemiosła Artystycznego w Jeleniej Górze i zaczął swoją przygodę ze sztuką. W 1979 roku na wernisażu w BWA (Jeleniej Górze) na swojej drodze poznał malarza i grafika Jerzego Dude- Gracza, który został przez następne dwa lata jego nauczycielem. W 1980 roku na podstawie prac i działalności artystycznej otrzymał z Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka. Twórczość Ryszarda Tyszkiewicza to rzeźba, plakaty ( m.in. do spektakli Krystiana Lupy „Pieszo” i „Pragmatyści”) ale przede wszystkim malarstwo, które przedstawił na 22 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Prace Ryszarda Tyszkiewicza to: nostalgiczne XIX wieczne, przesycone magią zatrzymanego czasu- widoki miast, zharmonizowane pejzaże, kompozycje kwiatowe oraz dzieła powstałe w skutek obserwacji krajobrazu wnętrza i analizy psychologicznej autora (nazwane „Obrazami duszy”). Jego obrazy można zobaczyć w galeriach: Jeleniej Górze i Wrocławiu, jak również w Galerii internetowej Kenaz.
Urodzony 1959r. w Cieplicach Śląskich. Jest mieszkańcem Jeleniej Góry. Tworzy od zawsze. Rzeźba, projekty plakatów (m.in. do spektakli Krystiana Lupy „Pieszo" i „Pragmatyści"). Takie były początki jego twórczych poszukiwań. Los postawił na jego drodze mistrza nie byle jakiego- Jerzego Dude Gracza. W młodym człowieku dostrzegł on talent, upór, pracowitość i pasje tworzenia. Od tego spotkania mistrza i adepta upłynęło 30 pracowitych lat. Ten czas przy sztaludze, wśród zapachu terpentyny i farb to nie tylko doskonalenie techniki malarskiej, to również odkrywanie siebie, pokonywanie swoich słabości, poszukiwanie najlepszego sposobu na wyrażenie tego czym jest twórca. W latach 80 tych uzyskał z Ministerstwa Kultury i Sztuki status Profesjonalisty.Wystawiał swoje obrazy na 22 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Prace Ryszarda Tyszkiewicza podążają dwoma nurtami. Jedne z nich przedstawiają nostalgiczne XIX-wieczne, przesycone magią zatrzymanego czasu widoki miast. Do tego nurtu zaliczyć też trzeba doskonale zharmonizowane pejzaże (najczęściej karkonoskie) i ze wspaniałym wyczuciem tematu tworzone kwiatowe kompozycje. Te dzieła są jego wizytówkami najbardziej znanymi. Pod względem techniki wykonania, klimatu, jaki tworzą w pełni zasługują na miano dzieł sztuki. Drugim nurtem twórczości są dzieła powstałe w skutek obserwacji krajobrazu wnętrza i analizy psychologicznej autora. W katalogu do jednej ze swoich wystaw nazwał je „Obrazami Duszy". Przesycone kontemplacyjnym nastrojem, dotykają obszarów mistycznych. w kontakt najbliższy z ich twórcą. W przestrzeń najgłębszej samotności i życiowej filozofii autora. Prawdziwa sztuka otwiera drzwi do nas samych. Do światów, których istnienia nie byliśmy świadomi. Dzieła Ryszarda Tyszkiewicza potrafią tego dokonać. Naszym zadaniem je dostrzegł. (G.Nowicki)
Historia wystaw
Ważniejsze wystawy:
- Teatr im C.K.Norwida w Jeleniej Górze, 1981
- Galeria Sztuki Współczesnej, Jelenia Góra, 1987
- BWA „Awangarda", Wrocław, 1985
- Galeria „Test", Wrocław, 1988
- Galeria „Arte", Poznań, 1991
- Galeria „Arkada", 1994
- „Mój pejzaż", Ciechanów, 1997
- Studio 13, Frankfurt, Niemcy, 2005
- „Obrazy z Europy", Wiedeń, Austria, 2006
- Galeria „Letnia", Kazimierz Dolny, 2006
- Muzeum Regionalne w Szklarskiej Porębie, 2007
- Galeria Sztuki BWA, Jelenia Góra, 2008
Ważniejsze aranżacje wnętrz - realizacje malarstwa ściennego i sztalugowego: Restauracja „Cafe PaTi"
„Karczma Grodzka"
Pałac Łomnica
Restauracja „Tre Piani" Wrocław
Hotel „Karkonoski"- Karpacz
Hotel „Bałtyk" - Rewal
Apteka Miejska-Zgorzelec
Apteka „Staromiejska"- Jelenia Góra
Obiekty biurowe , wzorcownia-Huta Szkła Pieńsk i
Oborniki Wlkp.
Pałac „Podgórki"
Bank BGŻ - Jelenia Góra
oraz w obiektach i rezydencjach prywatnych w kraju i za granicą
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl