Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracowni profesora Leona Tarasewicza który jako jeden z pierwszych dostrzegł dojrzałość i wyjątkowość jej sztuki (dyplom z wyróżnieniem 2009) oraz pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. W styczniu 2010 r. wygrała organizowany przez galerię Pociąg do Sztuki konkurs A19 i ozdobiła przestrzeń publiczną warszawskiego metra głośną pracą „Baranki Boże”, która stała się punktem wyjścia do zagorzałej dyskusji na temat religijności współczesnych Polaków. W listopadzie 2010 r. odniosła kolejny sukces zdobywając dwie nagrody (Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy) w legnickich “Promocjach”. W lipcu 2011 r. otwarta została duża indywidualna wystawa Curyło „Odpusty i cudowne widzenia” w galerii Wozownia w Toruniu. Była ona poświęcona wątkom pop-religijnym w twórczości artystki.
Julia Curyło:
“Celowo, nie podążam za przyjętymi schematami, popularnymi, środowiskowymi normami. Interesuje mnie łączenie i wzajemne oddziaływanie tego, co wzniosłe z tym, co przyziemne; gram elementami kultury wysokiej i popkultury. Ciekawi mnie zarówno świat masowej wyobraźni jak i religii. Lubię, gdy obraz ma w sobie żart, dwuznaczność, czasem alegorię. I choć samo malarstwo traktuję poważnie, to moimi pracami często puszczam do widza oko
“Odwołujące się do estetyki kiczu i łączące w sposób sugestywny elementy religii i erotyki, nawiązujące do sztuki Jeffa Koons’a dmuchane obiekty z obrazów Julii Curyło rzucają nie lada wyzwanie współczesnemu widzowi .”
Anna Ferrari, historyk sztuki, University of Cambridge, UK
Julia Curyło to artystka „nie podążająca za przyjętymi schematami i środowiskowymi normami”. (…) „Gra elementami kultury wysokiej i popkultury. Bawi się dwuznacznością.”
„Życie Warszawy”, 9.01.2010
„Mimo bawiących mnie jednoznacznych skojarzeń, muszę przyznać, że praca Julii Curyło skłania do refleksji religijnej, nawet jeżeli nie taki był zamiar autorki. Artystka puszcza oczko do widza i podsuwa mu materiał do refleksji na temat moralności mieszkańców stolicy (a może na temat moralności "warszawki"?). Szkoda tylko, że nasz naród ma problemy z poczuciem humoru, za to nie można zarzucić mu niedoboru hipokryzji.”
„Newsweek”, 18.01.2010
„Nagrodzone i wyróżnione obrazy ukazywały jednak swoistą rewitalizację malarstwa. Julia Curyło, laureatka Grand Prix, przedstawia krajobrazy warszawskie, ale przysłonięte plastikowymi balonami w formie np. kurek czy kwiatów, przez co obrazy te nabierają klimatu surrealnego, wpisują się w swoisty magiczny realizm.”
Izabela Kowalczyk, historyczka i krytyczka sztuki, wykładowczyni, redaktorka ARTMIX (komentarz do 20. OPMM Promocje 2010, Galeria Sztuki w Legnicy)
Historia wystaw
− Odpusty i cudowne widzenia, Galeria Wozownia, Toruń, lipiec 2011,
− Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2010, Galeria Sztuki w Legnicy, listopad 2010.
− instalacja Pisklak, Bydgoszcz, skwer Leszka Białego, październik 2010,
− wielkoformatowy mural Baranki Boże, warszawska stacja metra Marymont, Galeria Pociąg do Sztuki, styczeń-marzec 2010,
− instalacja Kury, witryna metra Centrum, Warszawa, styczeń-marzec 2010,
− instalacja Tulipany: Poznań, festiwal No Woman No Art, listopad 2010; Katowice, czerwiec 2010 (w ramach starań Katowic o Europejską Stolicę Kultury); Warszawa, dziedziniec ASP, maj 2010, Skwer Hoovera, wrzesień 2009.
Nagrody i wyróżnienia
− nominacja do 10. Konkursu Gepperta, maj 2011,
− wygrana w konkursie A19 organizowanym przez Galerię Pociąg do Sztuki, Warszawa, styczeń 2010,
− Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagroda Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, PROMOCJE 2010, Galeria Sztuki w Legnicy, listopad 2010.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl