Uważana jest za jedną z najwybitniejszych paryskich artystek postmodernistycznych. Na swojej pierwszej wystawie w Paryżu w 1943 r. poznała 61-letniego Pabla Picasso. Rozpoczęli wówczas osobistą i artystyczną relację trwającą ponad dekadę. Francoise Gilot była publicznie znana, jako kochanka i muza artysty w latach 1944-1953. W tym czasie Picasso stworzył wyczerpującą kolekcję dzieł pod tytułem "Francoise". Mieli dwoje dzieci. Ich pierwsze dziecko to Claude Picasso urodzony w 1947 roku, Paloma Picasso urodziła się dwa lata później. Nigdy nie zawarli związku małżeńskiego. W czasie związku z Picassem, Gilot stał się częścią kręgu zwanego francuską Inteligencją, do której należeli m.in.: Gertrude Stein, Marc Chagall, Joan Miro, Georges Braque i Simon Beauvoir. Jej przyjacielem był Henri Matisse, jego sztuka bardzo wpłynęła na prace i wrażliwość artystyczną Gilot, również Braque i Picasso, którzy rozpoczęli ruch kubizmu analitycznego, wpłynęli na jej wyjątkowy styl. Po zakończeniu związku z Picassem, Gilot poznała artystę - Luca Simona. W 1955 roku wzięli ślub. Podczas swojej pracy z Simonem, znalazła dodatkowe inspiracje dzięki swoim nowym znajomym, którymi byli m.in.: Tony Rosenthal, Adolph Gottlieb i Jean Dubuffet. W 1963 roku, rok po rozwodzie z Simonem, postanawia wydać swoją pierwszą i najbardziej znaną książkę "Life with Picasso". Obawiając się pozwania przez Picassa, konsultowała się z prawnikami przed publikacją. W pierwszym roku sprzedanych zostało ponad milion egzemplarzy książki i przetłumaczoną ją na kilkanaście języków. W 1969 roku poznała i poślubia pioniera szczepionek, Jonasa Salka. W trakcie 25-letniego małżeństwa z dr Salkiem prowadziła prace w Kalifornii, Nowym Jorku i Paryżu. Jej działania doprowadziły ją do objęcia stanowiska dyrektora artystycznego czasopisma "Virginia Woolf Quarterly" w 1973 r. W 1976 r. została członkiem rady zarządu Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Południowej Kalifornii, a latach 1980-1990 pracowała dla Guggenheima w Nowym Jorku, gdzie projektowała scenografię, kostiumy i maski dla wielu produkcji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl