Feliks Jasieński (1861-1929), kolekcjoner, znawca i mecenas sztuki, literat i muzyk, wszechstronnie wykształcony, podróżował po Europie, nawiązywał międzynarodowe kontakty, tworząc unikatową w skali kraju interdyscyplinarną kolekcję sztuki. Dla kultury polskiej przełomu XIX i XX wieku jego rola i znaczenie jest nie do przecenienia. Zbiory Jasieńskiego stanowią podstawę kilku stałych ekspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie, a dla kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu, dzięki inicjatywie Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz, powstał nowy budynek – wymarzone przez Jasieńskiego „Muzeum Japońskie”.
Jasieński nie tylko tworzył kolekcję, lecz także z pasją usiłował kształtować gust polskiego społeczeństwa. Organizował wystawy, odczyty, prelekcje, zamieszczał artykuły w prasie, często świadomie prowokował krytyków i publiczność. Swoje mieszkanie w Krakowie przy ul. św. Jana uczynił „muzeum otwartym”, dostępnym dla twórców i odbiorców sztuki. Kolekcjonowanie rozumiał jako kreację artystyczną – konstruowanie dzieła sztuki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl