Malarz. Uprawiał malarstwo początkowo o tematyce historyczno obyczajowej, a następnie wiejskiej oraz religijnej (obrazy znajdują się w kościołach w Warce i Luszewie). Pochodził z osiadłej na Mazowszu szlacheckiej rodziny herbu Prawdzic. Uczęszczał do gimnazjum w Warszawie, uczył się malarstwa i rysunku u Wojciecha Gersona. Po roku 1890 wyjechał do Monachium - jedynym udokumentowanym śladem jego pobytu jest wzmianka w Illustrierter Katalog der Münchener Jahresausstellug z 1893 roku. Od roku 1892 przesyłał swoje prace na wystawy do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Szybko zdobył popularność wśród nabywców i krytyków, którzy zachwycali się zwłaszcza impresjonistycznym światłem. Jego obrazy były reprodukowane w latach 1885-98 na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”, „Biesiady Literackiej”, „Kłosów”. Do kraju powrócił około 1895 roku. Zamieszkał najprawdopodobniej w majątku ciotki w Luszewie. W latach 1897-1901 przestał nadsyłać prace na wystawy TZSP. Około roku 1901 zamieszkał w nowym majątku rodziny - w Woźnikach koło Płońska. Ponownie wystawiał w Zachęcie w 1901 i 1902. Od 1903 zaczyna malować obrazy niewielkich formatów - osoby z bliskiego otocznia, wnętrza, krajobrazy. Kadrowanie i tzw. „żabia perspektywa” przypisywane są zamiłowaniu artysty do fotografii. Ostatnie lata życia - po śmierci żony (1908) spędził w samotności. Jego syn Jan Chryzostom (1908-1978) także był malarzem. Dzieła artysty eksponowane były pośmiertnie trzykrotnie na wystawach: „Wojciech Gerson i Jego uczniowie” (1931), „Polska i jej lud w malarstwie XIX/XX wieku” (1934) oraz na wystawie monograficznej w Muzeum Okręgowym w Ciechanowie (1997). Obrazy Ciemniewskiego znajdują się w zbiorach prywatnych, Muzeum Narodowym w Warszawie (depozyt w Ambasadzie RP w Moskwie) oraz w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Młoda gęsiarka zalotnie przeciąga się, zerkając na idącego po drodze kosiarza. Za dziewczyną widoczne jest plecione z gałęzi ogrodzenie, kwiaty - może maki i duże drzewo, przez listowie którego prześwieca słońce padające na drogę. Obok niej pasie się stadko gęsi.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl